20.12.2021

Благодійний фонд «Добродар» вже кілька років поспіль реалізує програму «Світлі громади». Її суть полягає в тому, щоб забезпечити освітні та культурні заклади сіл Гайсинського району безпечним і енергоощадним освітленням. Програма започаткована в 2020 році. На першому етапі реалізації програми були детально вивчені потреби в енергоощадному освітленні саме в школах.

Першими «ластівками» проекту стали сільські школи Тростянецької об’єднаної громади. Як засвідчили зустрічі з директорами і педколективами шкіл в Гордіївці, Четвертинівці, Тростянчику, Летківці, Олександрівці тощо система освітлення навчальних закладів потребує оновлення і суттєвої модернізації. Бо світильники, які там були встановлені десятки років тому, абсолютно не відповідають сучасним нормам освітлення. Окрім того, їхнє використання перевищує фінансові можливості закладів освіти, бо споживання електроенергії у них занадто високе. Не раз були встановлені випадки миготіння світильників, або ж їхній абсолютно неробочий стан. Особливо це стосується шкільних коридорів і додаткових приміщень. Якщо в класних приміщеннях дуже виручало природнє освітлення, то в коридорах і інших допоміжних приміщеннях картина з темними неосвітлюваними закутками була звичним явищем.

На другому етапі програми детально вивчалися потреби кожного навчального закладу залежно від кількості учнів в кожній школі та потреб оновлення електричної проводки. Зрозуміло, що керівники шкіл робили все можливе, аби до моменту доставки нових світильників були підготовлені внутрішні електричні мережі, та й стеля приміщень мала б привабливий зовнішній вигляд. Не обійшлося і без косметичного ремонту. Але всі керівники однозначно виступили за таке шкільне оновлення, бо здоровий дитячий зір – запорука здоров’я кожного школярика та кожного вчителя. І безумовно, найбільша увага була приділена діткам молодших класів, які тільки но переступили шкільний поріг і сіли за вивчення букварика.

Однією із перших шкіл, яка отримала новенькі світлодіодні світильники від Благодійного Фонду «Добродар», була Гордіївська середньоосвітня школа I -III ст. У березні минулого року, допоки дітки були на весняних канікулах, працівники школи замінили старі лампи на нові – енергоощадні і енергоефективні. Робота по оснащенню цієї школи продовжилася влітку, під час літніх канікул. Вже в нинішній навчальний рік дітки увійшли до просторих освітлених приміщень, які оснащені якісними лампами. Вони не миготять, не псують зір, з часом не тьмяніють і мають тривалий ресурс роботи.

Влітку також були доставлені новенькі світильники в Оляницьку середню школу. Благодійний фонд «Добродар» у цьому напрямку співпрацював зі старостою села Оляниця Любов’ю Горбенко та директором школи Тетяною Довбня-Дев'ятко і за короткий проміжок часу нові енергоефективні світильники освітили шкільні класи. В серпні нові світлодіодні лампи були доставлені в Четвертинівську школу. LED-лампи рівномірно освітлюють класи, не мерехтять, не виділяють шкідливих речовин. Таке світло максимально наближене до природного, а отже — комфортне для дитячих очей. LED-лампи мають тривалий термін роботи, не вимагають частих замін і, як суттєвий бонус, – значно економлять споживання електроенергії. Така ж робота була проведена в Тростянчику.

Зараз триває робота по встановленню енергоощадного освітлення в Летківській та Олександрівській середніх школах. Матеріально-технічна база шкіл в селах Тростянецької об’єднаної громади однозначно потребує оновлення. За останні роки для найменших школярів придбані нові меблі, парти, але чимало обладнання слід міняти, бо воно не лише морально, але й технічно застаріле. Тож Благодійний фонд «Добродар» продовжить свою роботу в рамках програми «Світлі громади».

Ігор ХМІЛЬ

«Наша громада: події і факти»